wtorek, 13 lipca 2021

[MINI RECENZJA] "Dobre wieści, czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły" Rashmi Sirdeshpande

 


Tytuł: Dobre wieści, czyli dlaczego świat wcale nie jest taki zły  Autor: Rashmi Sirdeshpande  Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik Ilustracje : Adam Hayes Wydawnictwo: Insignis Liczba stron: 157 Ocena:8,5 /10

Kiedy zobaczyłam okładkę, to pomyślałam, że to jakaś opowieść z kategorii LGBTQ+. To przez tęczowe barwy i fakt, że w czerwcu trwa Pride month, a właśnie wtedy książka przyszła. Przekartkowałam ją jednak od razu - tak jakoś z nawyku, jakby poza literkami miało znajdować się tam coś jeszcze i zobaczyłam masę obrazków i kolorów. 
Okazało się, że nie jest to pozycja fabularna, a informacyjna. Do tego bardzo pozytywnie nastrajająca człowieka do świata.

Całość podzielona jest na sześć rozdziałów, a każdy z nich dotyczy innego aspektu życia. 
Pojawia się wiele informacji o problemach współczesnego świata (tak, nawet jeśli to optymistyczna książka), a także sposoby ich rozwiązywania, plany i rzeczywiste działania, które mają miejsce obecnie. 
Dodatkowe cytaty bardziej lub mniej znanych nam ludzi i historie zwykłych zjadaczy chleba, którzy dzięki swojej determinacji i wierze w to, co robią, zdołali osiągnąć sukces.
Wiedzieliście, że 19 listopada jest międzynarodowy dzień toalet? Informacja nieistotna, a jednak data utkwiła mi w głowie 😂

Ogrom ilustracji sprawia, że pozycję naprawdę szybko się czyta, a słowa autorki skłaniają do tego, żeby nie skupiać się na samych negatywnych rzeczach, jakimi karmią nas mass-media. 
Nie chodzi też o to, żeby słysząc dobre wieści zapomnieć o tych złych, ale o to, żeby wlać w nas nadzieję i zdeterminować, że każdy z nas może mieć swój wkład w to, aby wszystkim żyło się lepiej. 
Co prawda ciężko dostrzec wszystkie zmiany o których mówi Rashmi, ale grunt to działać samodzielnie i nie tracić nadziei. 

Raczej nie należę do osób, którym optymistyczne książki są potrzebne. Sama wytwarzam własne pokłady radości z drobnostek, jednak dla osoby, która patrzy na świat w ciemniejszych barwach, powinna się spodobać, a może nawet uspokoić.
Najprzyjemniejszą częścią są cytaty, informacje i historie o małych wielkich ludziach, którymi może zostać każdy z nas.

Trzymajcie się ciepło, Klaudia 😊

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując zostawiasz po sobie niezmywalny ślad i przy okazji motywujesz do działania. Zostaw w komentarzu adres swojego bloga, na pewno odpowiem :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Sara Kałecka