wtorek, 28 maja 2024

"Tego nie kupisz za pieniądze" Robin Sharma

 


Tytuł: Tego nie kupisz za pieniądze. 8 nawyków, które wzbogacą twoje życie. Autor: Robin Sharma Tłumaczenie:  Wydawnictwo: Kompania Mediowa Liczba stron:  Ocena:6/10 

Źródłem radości w życiu człowieka nie są dobra materialne, ale magiczne chwile przepełniające nas poczuciem wdzięczności, zachwytu i zadumy nad światem

I po raz kolejny w naszych skromnych progach gości Robin Sharma. Możecie go kojarzyć z takich tytułów jak Klub 5 rano, czy też Kto zapłacze nad twoim grobem. Są to typowe poradniki, które starają się ukazać nam świat z trochę innej perspektywy, czy też skłonić do drobnych zmian, które w przyszłości zaowocują ogromnymi rezultatami, a przynajmniej tak nas zapewnia autor. Wierzę, że są osoby, które zaczytują się w tego typu tematycznych pozycjach z przyjemnością, jednak również spora część bez wątpienia podchodzi do nich sceptycznie. 
Tak jak mogę stwierdzić,  Klub  5 rano nie jest dla mnie, bo nie jestem rannym ptaszkiem i przekładam produktywność na nocne godziny, tak  Kto zapłacze nad twoim grobem, to 101 lekcji o życiu, choć krótkie i jednocześnie treściwe, skłoniły mnie do przemyśleń, natomiast nie wiem czy do zmian. Co autor chce nam przekazać w tej książce? Miejmy nadzieję, że pachty u sąsiada nie będą jedną z tych ośmiu rzeczy. 
A teraz już całkiem na poważnie - przejdźmy do recenzji!

Pozycja podzielona jest na osiem części, a każda z nich zawiera krótkie lekcje dotyczące różnych drobnostek i nawyków, które mogą sprawić, że nasze życie będzie bogatsze o... no właśnie o co? 
Opis wskazuje na  jakość relacji, samodoskonalenia siebie, innego spojrzenia na świat, doświadczanie życia, otaczanie się przyjaciółmi, docenianie życia itd. itd. Rozdziały są krótkie - idealne dla zabieganych. Spora ich część dotyczy drobnostek, których wprowadzenie nie nastręczy czytelnikowi trudności. Są to ciekawe lekcje i wartościowe, jednak patrząc z perspektywy codziennych wydarzeń i spotykanych ludzi, trudno tak gładko wprowadzać jakieś zmiany w życiu, jeśli: 
a). nie chcemy się zmieniać albo podświadomie uważamy, że to bullshit
b). kiedy życie nie sprzyja niektórym działaniom

Weźmy pod lupę jeden z przypadkowych rozdziałów. W tym wypadku jest to strona 252/253. Mamy tutaj o przedłużaniu życia, ćwiczeniach, medytacji, kąpielach i ogólnie dbaniu o siebie, ale tak patrząc na wszystkie wymienione sposoby (których i tak pewnie jest znacznie więcej) i porównując do codzienności moich znajomych, którzy po zajęciach idą do pracy i chcieliby zdążyć coś kupić do jedzenia pomiędzy jednym, a drugim, czy koleżankę, która jako świeża mama myśli jak tu ogarniać wszystko dookoła, żeby było dobrze - nie widzę tych osób podczas medytacji czy pod opieką dietetyka/trenera, bo zwyczajnie nie mają na to czasu. Nie jest to kwestią wyboru na który można sobie czasem pozwolić, tylko codzienność, która nie jest tak niesamowita jak opisy w książkach.
Nie znaczy to, że Tego nie kupisz za pieniądze nie jest dla każdego. Po prostu nie wszystkie rozdziały sprawdzą się u wszystkich.

Druga rzecz - brak bibliografii. Jedna z rzeczy, która podczas procesu edukacji miała znaczenie, to źródła czerpania wiedzy. Robin Sharma kilkukrotnie wspomina tu o badaniach, czy też rzuca zdania informujące bez podawania źródeł jak np. rozdział o cukrze. Bo nawet jeśli dla części osób jest to logiczne, wypadałoby podać odniesienia do konkretnych pozycji naukowych. Kiedyś był taki plakat z napisem " Matko! Nie żałuj dziecku cukru. Cukier wzmacnia kości". (i link odsyła do strony IPN'u jakby ktoś chciał więcej o tym poczytać). Natomiast chodzi o to, że bez źródeł tak naprawdę nie wiemy czy jest to rzetelna wiedza naukowa, czy powtarzane przez kogoś frazesy. 

Całość czyta się szybko i lekko. To taka pozycja dla zabieganych, bo rozdział zajmuje jakieś trzy minuty. I choć uważam, że lekcje są wartościowe, to jednocześnie nie wiem czy mogłabym ze stuprocentową pewnością polecić ten tytuł tym, którzy poszukują czegoś, co ich zmotywuje. Jedna rzecz to czytanie o pozytywnych zmianach, a druga to ich stosowanie, a mnie mimo wszystko nie zachęciło to do zmian.
A jak jest z Wami? 


Pozdrawiam, Klaudia ❤Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując zostawiasz po sobie niezmywalny ślad i przy okazji motywujesz do działania. Zostaw w komentarzu adres swojego bloga, na pewno odpowiem :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Sara Kałecka