poniedziałek, 9 października 2017

Andrzej Ziemiański - Imperium Achai - Virion. Wyrocznia [PRZEDPREMIEROWO]Tytuł: Virion. Wyrocznia.

Autor:Andrzej Ziemiański

Liczba stron:507

Wydawnictwo: Fabryka słów

Ocena:10/10
"Słuchaj, do walki ludzie stają z różnym nastawieniem. Jedni sądzą, a może mi się uda przeżyć."

Książka wpadła w moje ręce przypadkiem. Jako że fabryka słów słynie głównie z fantastyki, byłam pozytywnie nastawiona do czytania.
Cykl Achaja liczy obecnie dziewięć tomów. Na całość składa się trylogia "Achaja", następnie jest pięć tomów pt. "Pomnik cesarzowej Achai" i dziewiąta książka cyklu, czyli "Virion. Wyrocznia". Nie wiem czy zapoznaliście się z pozostałymi częściami, jednak czytając nie pogubicie się, gdyż skupiamy się tu na postaci Viriona i jego życiu od najmłodszych lat.
Wreszcie można doczekać się bohatera przeciętnego. Bez oszałamiającego wyglądu, najlepszych stopni i docenianych umiejętności. Ma jednak coś, co odróżnia go od innych, a może to mieć ogromny wpływ na jego przyszłe życie.
Bez przesłodzonego love story doczekujemy się opowieści jak chłopak z dobrego domu został maszyną do zabijania. Jako kobieta mogę szczerze powiedzieć, że mimo całej przemocy, śmierci i ciężkiej pracy, historia nie nudziła ani przez chwilę. Zanim się zorientowałam już byłam kilkadziesiąt stron dalej.
Kilka razy się uśmiałam ze względu na powiedzonka postaci. Zdarzały się nawet takie typowo polskie. Podczas czytania dało się odczuć klimat miejsc i np. usłyszeć gwar zmęczonych mężczyzn w karczmie i wyobrazić sobie zapach.
Ciężka praca, którą bohater poświęcił nad swoimi umiejętnościami pokazuje, że nic nie bierze się z powietrza i trzeba włożyć wiele wysiłku, aby osiągnąć efekty.
Cieszę się, że poruszone jest w historii jak człowiek zmienia się pod wpływem wydarzeń życiowych. Kształtują nas one, jednak my decydujemy w którą stronę pójdziemy, a przynajmniej tak brzmi cytat, który często możemy spotkać w Internecie.
Najlepszą według mnie rzeczą, którą zostawiłam na sam koniec, są otaczający bohatera postacie. Czasami może nawet wydawać się nam, że mówią bezsensu, jednak po przemyśleniu wyciągniemy z tego lekcje. Filozoficzne rozważania, przemyślenia i spostrzeżenia, które mimo tak odmiennej sytuacji z miejsca fantastyki, a naszych dzisiejszych realiów, mają dzisiaj zastosowania i skłaniają nas do głębszego zastanowienia się nad niektórymi aspektami życia.
Mimo że nie przeczytałam poprzednich części i bałam się, że nie będę wiedziała o co chodzi w tej, to jestem przekonana, że muszę nadrobić i przeczytać pozostałe osiem tomów. Często słyszę, że książki polskich autorów są gorsze, niż zagraniczne. Po pierwszym dziele tego autora i kilkunastu innych podtrzymuję zdanie, że ludzie nie trafiali na dobre pozycje, a powinni sięgnąć po polską fantastykę, która jest warta uwagi i przoduje na tle innych gatunków. Jak najbardziej zachęcam do przeczytania, a zwłaszcza tych, którzy nie lubią tego typu książek (ci którzy lubią i tak sięgną)./Black clare

14 komentarzy:

 1. Jakoś nigdy nie czytałem żadnej książki z cyklu Achaja. Jednak czas na przyjrzenie się jej bliżej. Poszukam serii na legimi i wrzucę na czytnik.

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Póki co omijałam Achaję - ze względu na ilość książek, ale skoro ta wydaje się osobną historią, może warto sięgnąć, pozdrawiam, Asia z ucztadladuszy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślałam, czy by nie kupić - podobno warto. Teraz wiem że to "must have" dla mnie :) dzieki serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupić to może nie kupię, ale już przyglądałam się tej książce w bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobra recenzja, ale ja raczej nie sięgnę po tą książkę, jak to się mówi "nie moje klimaty".
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 6. O książkach autora słyszałam, ale żadnej JESZCZE nie przeczytałam. Jest dużo różnych zdań, ale ja będę musiała sama się przekonać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciekawie. Polska fantastyka naprawdę potrafi oczarować i warto po nią sięgać! :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Boli mnie twórczość tego autora, bo nie cierpię Achai, ale książkę zamówiłam, bo mój tata się z niej ucieszy :D

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś czuję, że to nie dla mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Póki co to za długa seria jak na moje zainteresowanie. Obecnie przestawiłam się na jednotomówki i tak długa seria mi nie przejdzie XD

  OdpowiedzUsuń
 11. Przygodę z "Achają" zaczęłam całkiem niedawno, ale jakoś nie mogę się przemóc, żeby to skończyć. Nie przeszkadzają mi krew, brutalność czy różne odstręczające opisy, ale Achaja wydawała mi się zwyczajnie nie smaczna i seksistowska. Nie wiem czy dam jeszcze szansę Panu Ziemiańskiemu :)
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię fantastykę, ale nie jestem pewna, czy akurat ta pozycja jest dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam jeszcze żadnej książki z tego cyklu. Raczej w najbliższym czasie się to nie zmieni.
  Pozdrawiam, Dominika z Zaczytana D

  OdpowiedzUsuń

Komentując zostawiasz po sobie niezmywalny ślad i przy okazji motywujesz do działania. Zostaw w komentarzu adres swojego bloga, na pewno odpowiem :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Sara Kałecka