wtorek, 28 marca 2023

"Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka" Christopher W. Gortner

 


Tytuł: Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka  Autor: Christopher W. Gortner  Tłumaczenie: Janusz Maćczak Wydawnictwo: HarperCollins Liczba stron:544 Ocena: 8,5/10

Bycie inną od wszystkich pozostałych to, w rzeczy samej, droga prowadząca do sukcesu.

Wyjątkowość artystów przejawia się często w ich umiejętnościach zadziwiania wszystkich dookoła swoim nietuzinkowym sposobem życia, wyglądem, zachowaniem, umiejętnościami, czy czymkolwiek innym co potrafi wzbudzić w nas jakieś uczucia. Skąd się jednak biorą tacy ludzie? Czy urodzili się w wyjątkowych okolicznościach, a ich osobowość została zbudowana na niecodziennych fundamentach? A może w każdym z nas jest ukryty artysta, jednak nie w każdym z nas jest tyle odwagi, żeby go z siebie wykrzesać?

Sarah Bernhardt przyszła na świat jako owoc pracy jej matki kurtyzany. Nie zaznała od niej ciepła i troski, której dziewczynka potrzebowała jako dziecko. Od najmłodszych lat znajdowała się u niani w Bretanii do czasu, gdy Julie postanowiła zabrać córkę do swojego domu w Paryżu. Niedługo później Sarah została wysłana do klasztoru w Wersalu, gdzie odkryła swoją miłość do grania na scenie. Postanowiła, że zostanie aktorką. W takich historiach może liczymy na niecodzienne zwroty akcji, które pozwalają naszym bohaterom pokonywać kolejne przeszkody, jednak życie nie rozpieszczało Sarah. 

Akcja była w ciągłym ruchu. Nie było momentu w którym nasza protagonistka zwolniła tempo. Niewiele przez to pojawiało się jej przemyśleń. Zwykle były one krótkie i najczęściej powodowały kolejne wydarzenia. Przez całą historię przewijało się wiele postaci i nawet jeśli ich rola nie była istotna w powieści, to jednak nie zrobiono ich wyłącznie jako tła. Byli to zwykli ludzie, robiący codzienne czynności każdego szarego człowieka, a jednak podczas czytania można było odczuć ich obecność, jakby w każdej chwili mogli wrócić. Co jest logiczne, bo tak działa nasze życie, że ktoś przychodzi, bądź odchodzi, ale póki żyje, to gdzieś na świecie jest. Niejednokrotnie jednak można spotkać historie w których ważność mają tylko protagoniści, a cała reszta wygląda jakby była z tektury. Tutaj autor postanowił wlać życie w każdą postać. Czy to dlatego, że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i żyjących osobach? Być może, nie zmienia to przyjemności płynącej z lawirowania bohaterki z postaciami.

Tło wydarzeń obejmuje również wojnę francusko-pruską, przez co perypetie nie dotyczą tylko życia Sarah, ale też tego, co działo się w tym czasie w niektórych państwach Europy. Wiele z takich nieoczekiwanych przewrotów losu budowało tory naszej bohaterce. 
Autor książki zgrabnie operował wydarzeniami, a sposób ich przedstawienia sprawiał, że biła od nich lekkość, elegancja i dostojność, czyli coś, co kojarzy mi się z francuską kolebką kultury i sztuki.
Postać Sarah sprawia wrażenie zagubionej i ekscentrycznej. Bardzo łatwo jest się z nią utożsamić i tym samym dopingować. 

Obraz Paryża jako pełnego spieszących się ludzi i klimat stworzony na podstawie opisów kojarzył się z czymś zwykłym, brudnym, czasem wręcz szkaradnym, ale taki zdecydowanie bardziej mi przypadł do gustu przez swoją przeciętność. 
Historia rzuca obraz na fenomen światowej sławy nieukazany z perspektywy sukcesu, a drogi do niego. Drogi, która nie była łatwa. Osobiście bardzo przypadła mi do gustu i z chęcią zatapiałam się w lekturze na kilka godzin, do czego również Was zachęcam.

Pozdrawiam, Klaudia ❤


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując zostawiasz po sobie niezmywalny ślad i przy okazji motywujesz do działania. Zostaw w komentarzu adres swojego bloga, na pewno odpowiem :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Sara Kałecka