wtorek, 25 kwietnia 2023

[MINI RECENZJA] "Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych" Jan Wilkanowski & Aleksandra Krzanowska


 Tytuł: Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych Autor: Jan Wilkanowski  Ilustracje: Ola Krzanowska Wydawnictwo: Literackie Liczba stron: 88 Ocena: 9|10

Literatura dziecięca nie jest czymś, co pojawia się tutaj zbyt często. Kiedyś wydawało mi się, że recenzowanie podobnych pozycji jest karkołomne ze względu na zupełnie inny rodzaj treści. Po czasie jednak zaczęłam zupełnie inaczej podchodzić do tematu i obecnie jestem na etapie w którym nie zastanawiam się czy książka jest dobra, ale czy dałabym ją do rąk swojemu dziecku.
Dlatego dzisiaj sięgniemy po Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych i cieszę się, że już w tytule podkreślone zostało, że jest to pozycja dla każdego. Gdzieś przeczytałam, że dobra książka to taka, która podoba się zarówno dorosłym jak i dzieciom. Czy tak jest w tym przypadku?

Bałtyk to nie tylko dawka wiedzy o morzu, ale też o zwierzętach, ludziach, tradycjach i legendach. Dlatego też ruszając szlakiem przygód trafiamy na Zamek Krzyżacki, czy też później na Kaszuby, trafiamy do podwodnych zamków, żeby móc przespacerować się później po Gdańsku.
Treść jest obszerna informacyjnie, przy czym ciekawa. Można nie tylko odwiedzić wskazane miejsca turystyczne, ale poznać informacje o których najprawdopodobniej nie wiedzieliśmy. 
Myślę, że jest to również przyjemna forma nauki np. zwierząt, kultury, czy też zachowań proekologicznych.
Mnie osobiście najbardziej podobały się legendy, które tłumaczą w sposób może i nie naukowy, powstanie bursztynów, czy też zasolenie mórz.

Jest to prawie dziewięćdziesiąt stron ciekawostek z konkretnego obszaru naszego kraju i tak jak nie przepadam za podobnymi pozycjami, bo kojarzą mi się z nudnymi pozycjami wypełnionymi suchymi faktami, otrzymywanymi na koniec roku za dobre wyniki, tak w tym przypadku dobrze się bawiłam. 

Książka jest kolorowa, obrazki są urocze i przyciągają wzrok. Czasem nawet nieinteresujący nas temat może zaciekawić mając dobre jego zobrazowanie. Jak najbardziej polecam! 

Klaudia 🌸


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując zostawiasz po sobie niezmywalny ślad i przy okazji motywujesz do działania. Zostaw w komentarzu adres swojego bloga, na pewno odpowiem :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Sara Kałecka