czwartek, 15 grudnia 2022

[CYKL RESO] "Narkotyki. Kompendium wiedzy o środkach uzależniających" Bogdan Szukalski


Tytuł: Narkotyki. Kompendium wiedzy o środkach uzależniających Autor: Bogdan Szukalski Wydawnictwo: Instytut Psychiatrii i Neurologii Liczba stron: 224

Środki uzależniające może i nie należą do tematów, które interesują wiele osób. Inaczej ma się sprawa w przypadku sięgania po takowe substancje. Narkomania, alkoholizm, lekomania... te wszystkie problemy z nadużywaniem są niebezpieczne. Nie tylko dla osób uzależnionych, ale także dla całych społeczeństw.
Nie będziemy się jednak skupiać na negatywnych aspektach danej substancji, a bardziej na zastosowaniu, podziale, zażywaniu, zjawiskach występujących w naszym organizmie po ich zażyciu, i wielu innych ciekawych informacjach. Podejdziemy do wszelkich uzależniaczy ze strony naukowej. 

Chciałabym zaznaczyć, że kompendium wiedzy od pierwszych stron powitało mnie prostotą omawianych treści. Nie miałam wrażenia podczas przerabiania pozycji (ciężko mówić w tym przypadku po prostu o czytaniu), że coś zostało niewystarczająco wytłumaczone. Myślę nawet, że jest idealna jako pierwsza pozycja, która stara się ugryźć temat środków uzależniających. Przedstawia konkretne informacje, bez zbędnych opisów, obywa  się też bez trudnego słownictwa, które mogłoby zniechęcić potencjalnych zainteresowanych tematem czytelników-laików. Poznajemy definicję, trochę historii, biologii, chemii. Przez natłok wiedzy możemy sami krytycznie przyjrzeć się omawianemu tematowi. Nie ma tutaj moralizatorstwa, czy coś jest dobre, czy też złe. Jest po prostu czysta nauka.


Jeśli kogoś ciekawą podobne tematy, a dotychczas napotykana literatura wydaje się zbyt ciężka - polecam.
Jeśli ktoś szuka czegoś, co uporządkuje podstawową wiedzę - również polecam.

Klaudia 💊


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując zostawiasz po sobie niezmywalny ślad i przy okazji motywujesz do działania. Zostaw w komentarzu adres swojego bloga, na pewno odpowiem :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon. Wszelkie prawa zastrzeżone. ©Sara Kałecka